top of page

Frequently Asked Questions

 

Alebo často pýtané otázky zákazníkov. Zatiaľ je zverejnený výber tých najčastejších. Postupne budeme pridávať aj otázky odbornejšieho charakteru. Ak sa potrebujete opýtať na niečo iné, neváhajte nás kontaktovať napríklad e-mailom, alebo sa príďte poradiť osobne. Radi vám pomôžeme a poradíme!

01

02

Je potrebné navštíviť očného lekára na zhotovenie okuliarov alebo stačí meranie zraku optometristom?

​Na zhotovenie okuliarov stačí meranie zraku optometristom. Optometrista je v podstate fyzik, ktorý skúma oči optickú mohutnosť očí a predpisuje ich korekciu. Očný optik ďalej meria centráciu očí vzhľadom k okuliarom. Avšak, pravidelná preventívna prehliadka očí je nevyhnutná. Každý má nárok dať si skontrolovať zrak lekárom raz ročne. Ak má optometrista pri meraní zraku na optike akékoľvek pochybnosti, odporúči vám prehliadku očným lekárom.

 

Načo slúži antireflex? Je potrebný? Má jeho zafarbenie vplyv na kvalitu?

​Antireflexná vrstva je doslova protizrkadliaca vrstva, filtruje odlesky od povrchu okuliarových šošoviek. Dnes už je šošovka zušlachtená antireflexnou vrstvou samozrejmosťou. Zvlášt ak ide o plastové šošovky, ktoré majú "horšie" optické vlastnosti ako minerálne sklo. V súčastnosti by každá plastová okuliarová šošovka zabrúsená v optike mala mať antireflexnú vrstvu a mala by byť tvrdená. Farebný odlesk antireflexnej vrstvy záleží od výrobcu a nemá vplyv na ich kvalitu. Ak máte záujem o naozaj kvalitnejšie šošovky, spýtajte sa optika na hydrofóbne, oleofóbne, antistatické vlastnosti a podobne. Kedysi bola štandardom tvrdená šošovka a šošovka s antireflexnou vrstvou sa vnímala ako nadštandard, za ktorý je potrebné si priplatiť. Dnes už to neplatí.

 

Prečo optik hovorí stále o šošovkách, keď chcem okuliare?

​Nie je šošovka ako šošovka. Keď optik vysvetľuje výhody šošoviek zákazníkovi, myslí tým sklá, ktoré sa zabrusujú do okuliarového rámu. Výraz "sklá" je v podstate slangový výraz, keďže dnes sa drvivá väčšina okuliarových šošoviek vyrába z plastu a nie zo skla. Šošovky, ktoré máte na mysli sú kontaktné šošovky, pretože sú v kontakte s okom. V optike vo všeobecnosti výraz "šošovka" znamená priehľadné optické prostredie ohraničené dvoma zakrivenými plochami, ktoré má určitú optickú mohutnosť (hodnota v dioptriách) a buď lúče po prechode ním spája alebo rozptyľuje.

 

Očný lekár mi povedal, že potrebujem okuliare do diaľky a predpísal mi plusky. Pomýlil sa? Veď plusky potrebujú ďalekozrakí.​

Očný lekár sa nepomýlil. Ak vám predpísal "plusky" do diaľky, znamená to, že vaše oko má málo "dioptrií" a je potrebné ich pridať. Naopak, človek, ktorý je krátkozraký má priveľa "dioptrií" a z tých sa musí ubrať. Preto potrebuje "mínusky". Okuliare do blízka potrebujú ľudia v presbyopickom veku (zvyčajne nad 40 rokov), ktorý nedokážu zaostriť zrak na blízku vzdialenosť. To nedokážu ani ďalekozrakí ľudia v nižšom veku, respektíve dokážu ale spôsobuje im to bolesť hlavy, únavu očí a podobne. Je to však spôsobené iným problémom. Je to trochu zložité na pochopenie, no veľmi jednoducho povedané - aby ďalekozrakí človek videl komfortne do blízka potrebuje okuliare do diaľky :)

 

 

03

04

bottom of page