top of page

Rady a tipy

 

Ako sa starať o okuliare a čo (ne)robiť v prípade poškodenia okuliarov.

01

Ako správne čistiť okuliare

 

Na bežné čistenie okuliarov stači vlažná voda. Najskôr okuliare opláchnete pod vodovodným kohútikom. Potom ich utriete do sucha čistou mikrovláknovou utierkou a v ideálnom prípade je dobré ich ešte vyleštiť suchou mikrovláknovou utierkou. Nikdy však neutierajte špinavé okuliare na sucho. Taktiež je dôležité aby utierky, ktoré používate boli čisté, skladované v bezprašnom prostredí a určené len na okuliare. Nie je dobré používať tú istú utierku na okuliare a napríklad na utieranie prachu. Môžu v nej ostať drobné čiastočky, ktoré môžu okuliarové šošovky poškrabať. Na čistenie určite nepoužívajte prostriedky s obsahom alkoholu, acetónu a podobných organických rozpúštadiel. Raz za čas je dobré umyť aj okuliarový rám s prostriedkom na riad. Zabezpečíte tak jeho dlhú životnosť a zamedzíte usádzaniu nečistôt z potu a podobne.

02

Ako prenášať a skladovať okuliare

 

Najbezpečnejšie je nosiť ich stále nasadené na očiach. Na to predsa sú :) No ak ide o slnečné okuliare alebo čítacie, je tu pár rád ako predísť mechanickému poškodeniu. Lebo práve takýto druh poškodenia nie je dôvod na reklamáciu:

Okuliare prenášajte a uchovávajte len v pevných puzdrách určených na ne. Nenechávajte ich voľne v taškách a vo vreckách oblečenia. Neodkladajte okuliare na miestach so zvýšenou teplotou. Nepriateľom okuliarov je najčastejšie palubná doska v aute, kde sa okuliare položené na nej v ostrých zákrutách šúchajú a ak ich necháte za slnečného dňa na nej alebo v nej, môže vám popraskať povrchová úprava šošoviek. Je to zapríčinené odlišnou roztiažnosťou materiálov. Pred vysokou teplotou vaše okuliare nezachráni ani odkladacia skrinka v aute určená na okuliare. Preto ich za žiadnych okolností nenechávajte v aute. Popraskaná povrchová vrstva nie je dôvod na reklamáciu. Je spôsobená nesprávnym používaním a je to prirodzený efekt zvýšenej teploty na material.

03

Údržba okuliarov

 

Pri poškodení okuliare sami neopravujte. Ak vám vypadne skrutka alebo sa roztrhne silón, ktorý drží šošovku v ráme alebo odpadne akákoľvek časť okuliarov, NIKDY nepoužívajte žiadne lepidlá. Dočasne si tým možno pomôžete, no optik bude mať problém vám okuliare opraviť, dokonca si tým môžte trvalo poškodiť okuliarovú šošovku alebo rám. Rovnako neodborné čistenie v ultrazvukovej čističke v domácom prostredí môže zanechať trvalé poškodenia na okuliarových šošovkách alebo ráme. Preto zverte ich údržbu, opravu alebo čistenie väčších nečistôt len očnému optikovi.

04

Nasadzovanie okuliarov

 

Nesprávne nasadzovanie okuliarov jednou rukou je najčastejším zlozvykom podobne ako ich utieranie do trička. Preto nasadzujte a dávajte dole okuliare vždy s použitím oboch rúk a to súčasne rovnakým ťahom. Nasadzovanie a skladanie okuliarov jednou rukou sa prejaví vyhnutím stránic alebo poškodením pántu. Pre tých, ktorí sa tohto zlozvyku nedokážu zbaviť, odporúčame okuliare so stránicami bez pántu a bez letovaného spoja vyrobené z beta-titánu, ktoré sú voči tomu odolnejšie.

 

05

Prostredie

 

Okuliare nepoužívajte v prostredí, kde sú pri práci použivané akékoľvek agresívne chemické látky. Kde sa môžu do priestoru uvoľniť alebo sústavne byť akékoľvek voľne lietajúce prachové alebo iné pevné častice (napríklad drevené, kovové piliny, pri brúsení a podobne) Taktiež nepoužívajte okuliare pri striekaní farby, a ani počas lakovania vlasov. Na tieto činnosti slúžia ochranné okuliare, pri ktorých sa ráta s poškodením za cenu ochrany očí. Okuliare nepoužívajte a neskladujte na mieste kde je teplota vyššia ako 50° Celzia.

bottom of page