top of page

Jednoohniskové šošovky

 

Sú "obyčajné" okuliarové šošovky určené na jednu vzdialenosť. Používajú sa na korekciu jednoduchých refrakčných chýb: krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Málokto však vie, že aj pri obyčajných čírich dioptrických okuliaroch sa dá dosiahnúť maximálna ochrana zraku a komfort nositeľa. Dôležitý je pri tom nielen materiál, z ktorého je šošovka vyrobená, ale hlavne povrchová úprava, ktorou disponuje.

 

V súčasnosti, by mala byť samozrejmosťou antireflexná úprava šošovky, ktorá zabezpečuje redukciu odleskov. Antireflexná vrstva umožňuje ostrejšie videnie pri rovnakých svetelných podmienkach s menšou mierou namáhania očí. Oceníte ju najme pri šoférovaní v noci, či pri práci s počítačom, tabletom, mobilným telefónom ale aj pri čítaní časopisu. Antireflex má veľké výhody nielen z funkčného hľadiska ale aj estetického. Zabezpečí aby sa svetlo od povrchu skiel neodrážalo a bude vám pekne vidieť do očí.

 

Z ďalších úprav, ktoré vylepšujú hlavne komfort videnia a užívania okuliarov je potrebné spomenúť tvrdenie, hydrofóbnu, oleofóbnu a antistatickú úpravu a taktiež úpravu proti zahmlievaniu. Tvrdenie zabezpečuje odolnosť šošovky voči bežným škrabancom spôsobených najmä previdelným čistením okuliarov a podobne. Hydrofóbna úprava odpudzuje vodu. Oleofóbna vlastnosť redukuje hlavne odtlačky prstov a nečistoty. Zlepšuje tak pozeranie sa cez zašpinené okuliare a zjednodušuje ich čistenie. Antistatická úprava odpudzje prach a drobné čiastočky v ovzduší. Ocenia to hlavne nositelia žijúci v mestách a pracujúci v prašnom prostredí. 

 

Najlepším riešením pri výbere povrchových úprav sú vrstvy Crizal® vyvinuté spoločnosťou Essilor. Tie disponujú všetkými vyššie spomenutými úpravami a majú navyše UV ochranu na prednej aj zadnej strane šošovky. Sú to jediné sklá, ktoré maximálne chránia vaše oči pred škodlivým UV žiarením. Špecifickou úpravou je Crizal® Prevencia, ktorá chráni oko aj pred škodlivým viditeľným modrofialovým svetlom a funguje tak ako prevencia voči ochoreniam sietnice oka a zákalom. Okuliarové šošovky s povrchovou vrstou Crizal® tak majú mimoriadne vysoký E-SPF index napriek tomu, že sú číre.

Obsah stránky sa pripravuje

bottom of page